Skip to main content Skip to navigation

Conference Programme

Day 1, Thursday 12 September 2019

 

Welcome and Opening Remarks

 

8.50-9:00 Prof. Ingrid De Smet and Bobby Xinyue (University of Warwick, UK)

 

Panel 1: History of Time (Chair: Tom Geue)

 

9:00-9:40 Ahuvia Khane (Trinity College Dublin, Republic of Ireland)

Images of Ancient Time: Homer, Literary History, and Temporality

 

9:40-10:20 Duncan Kennedy (University of Bristol, UK)

Time, Historical Ontology, and Interpretation: the Case of Lucretius

 

10:20-11:00 Andrew Laird (Brown University, US)

Angelo Poliziano’s Brief History of Time

 

11:00-11:30 Morning Coffee

 

Panel 2: Temporalities in Roman Epic (Chair: Philip Hardie)

 

11:30-12:10 Anke Walter (University of Newcastle, UK)

The ‘Grand Narrative’ of Time and Fate in Vergil’s Aeneid

 

12:10-12:50 Siobhan Chomse (Royal Holloway, University of London, UK)

History in Ruins: Temporality, Irony and the Sublime in Lucan’s Bellum Civile

 

13:00-14:30 Lunch at Trattoria Storica

 

Panel 3: Epistolary Time (Chair: Siobhan Chomse)

 

14:40-15:20 Stephen Harrison (University of Oxford, UK)

Time to Come: Horace’s Epistolary Futures

 

15:20-16:00 Catharine Edwards (Birkbeck, University of London, UK)

The Day of Reckoning: Seneca’s Epistolary Time

 

16:00-16:30 Afternoon Coffee

 

Panel 4: The Representation of Time and the Writing of History (Chair: Caroline Stark)

 

16:30-17:10 Martin Stöckinger (University of Cologne, Germany)

Historiography and Chronography in Rome

 

17:10-17:50 Marco Sgarbi (Ca’ Foscari University of Venice, Italy)

Francesco Robortello on History

 

18:00-19:00 Drinks Reception in the garden of Palazzo Papafava

Day 2, Friday 13 September 2019

 

Panel 5: Personification and Embodiment of Time (Chair: Catharine Edwards)

 

9:00-9:40 Susannah Ashton (Trinity College Dublin, Republic of Ireland)

The Apotheosis of Time: Chronos and Cosmos in Pherecydes’ Heptamychos

 

9:40-10:20 Rebecca Batty (University of Nottingham, UK)

Rivers as the Embodiment of Disrupted Time: the Metamorphoses’ Apocalyptic Episodes

 

10:20-11:00 Tom Geue (University of St Andrews, UK)

Slaving Time: brevitas from the Bottom Up

 

11:00-11:30 Morning Coffee

 

Panel 6: Time and Politics in Early Modern Latin Poetry (Chair: Ingrid De Smet)

 

11:30-12:10 Bobby Xinyue (University of Warwick, UK)

Commemorating the Sack of Rome: Antiquity and Authority in Renaissance Poetic Calendars

 

12:10-12:50 Elena Dahlberg (Uppsala University, Sweden)

Time as a Political Tool in Neo-Latin Poetry from the Swedish Empire

 

13:00-14:30 Lunch at Trattoria Storica

 

Panel 7: Humanist Refoundations of Early Rome (Chair: Stephen Harrison)

 

14:40-15:20 Helen Dixon (University College Dublin, Republic of Ireland)

Ancient Chronology and the Origins of Rome in the Renaissance

 

15:20-16:00 Caroline Stark (Howard University, US)

Shaping Realities: Refounders and the Politics of Time in the Renaissance

 

16:00-16:30 Afternoon Coffee

 

Panel 8: Prediction and Finality (Chair: Duncan Kennedy)

 

16:30-17:10 Ovanes Akopyan (University of Innsbruck, Austria)

Power, Fortune and scientia naturalis: Predicting Disasters in the Italian Renaissance

 

17:10-17:50 Philip Hardie (University of Cambridge, UK)

The End of Time: Early Modern Poems on the Last Judgement

 

Response and Conclusion (Chair: Bobby Xinyue)

 

18:00-18:20 Prof. Tiziana Lippiello (Ca’ Foscari University of Venice, Italy)

 

19:00 Conference Dinner at Ogio Restaurant