Skip to main content

Workshop Schedule

  Monday June 18 Tuesday June 19 Wednesday June 20 Thursday June 21
8:30-8:50 registration      
9:00-9:40 Jaroslav Nešetřil Gregory Gutin Pascal Schweitzer Blair Sullivan
9:45-10:25 Patrice Ossona de Mendez Isolde Adler Thomas Sauerwald Marcin Pilipczuk
10:30-11:00 coffee break coffee break coffee break coffee break
11:00-11:40 Michal Pilipczuk Jan Obdržálek Kord Eickmeyer Bartosz Walczak
11:45-12:25 Sebastian Siebertz Jakub Gajarský Till Tantau Felix Reidl
12:30 lunch lunch lunch lunch
14:00-14:40 Stephan Kreutzer Kristina Vušković Archontia Giannopoulou
14:45 Petr Hliněný Tereza Klimošová Marcin Wrochna
15:10 coffee break
15:30 coffee break coffee break
16:00 discussions discussions discussions
18:00 dinner dinner
19:00     workshop dinner

The talks will take place in the lecture room MS.03.

Talk titles

  • Isolde Adler (Leeds): TBA
  • Kord Eickmeyer (Darmstadt): Logics with Invariantly Used Relations
  • Jakub Gajarský (Berlin): First-order interpretations of bounded expansion classes
  • Archontia Giannopoulou (Berlin): Tree-cut width and the algorithmics of graph immersions
  • Gregory Gutin (RHUL): Algorithms for branchings in digraphs
  • Petr Hliněný (Brno): Shrub-depth: a successful depth measure for dense graphs
  • Tereza Klimošová (Prague): Algorithms for graphs without induced linear forests
  • Stephan Kreutzer (Berlin): TBA
  • Jaroslav Nešetřil (Prague): Structural convergence and modeling limits of nowhere dense sequences
  • Jan Obdržálek (Brno): Near-uniform/covered graph classes - dense and efficient
  • Patrice Ossona de Mendez (Paris): Local-global convergence and modeling limits of nowhere dense sequences
  • Marcin Pilipczuk (Warsaw): Empirical evaluation in sparse graph classes: Generalized Graph Coloring and Uniform Quasi-Wideness
  • Michal Pilipczuk (Warsaw): On the number of types in sparse graphs
  • Felix Reidl (RHUL): Finding low-complexity classes
  • Thomas Sauerwald (Cambridge): Finding Small Cuts in Dense Graphs
  • Pascal Schweitzer (Aachen): Graph Decompositions and Symmetries of Graphs
  • Sebastian Siebertz (Warsaw): Polynomial bounds for centered colorings on proper minor-closed graph classes
  • Blair Sullivan (NC State): TBA
  • Till Tantau (Luebeck): Applications of Algorithmic Metatheorems for Space and Circuit Classes
  • Kristina Vušković (Leeds): Clique cutsets beyond chordal graphs
  • Bartosz Walczak (Krakow): Structural sparsity and dimension of partially ordered sets
  • Marcin Wrochna (Warsaw): Fully poly-time parameterized computations for graphs and matrices of low treewidth