Skip to main content

WMI Seminar List

Seminar List Entry | Seminar List Update | Seminars by subject


Sunday, 17 September, 2017 — Friday, 13 July, 2018 Symposium 2017-2018
Organisers: Brian Bowditch, Chris Leininger, Saul Schleimer, John Smillie and Karen Vogtmann — 2017-2018 Warwick EPSRC Symposium on Geometry, Topology and Dynamics in Low Dimensions
Monday, 19 February, 2018, 2:00 pm, Room MS.05 Junior Geometry and Topology (GATEWAY)
Richard Birkett (Cambridge) — Critical Recurrence in the Mandelbrot Set
Monday, 19 February, 2018, 3:00 pm, Room B3.03 Number Theory
Sam Chow (University of York) — A Galois counting problem
Tuesday, 20 February, 2018, 2:00 pm, Room B3.02 Ergodic Theory and Dynamical Systems seminar
Jonathan Fraser (St Andrews) — Dimension and measure for limit sets of Kleinian groups
Wednesday, 21 February, 2018, 12:00 pm, Room B3.02 Postgraduate Seminar
Luke Hatcher (Warwick) — Lipid Rafts on Biomembranes
Wednesday, 21 February, 2018, 3:00 pm, Room B3.01 Junior Algebraic geometry Warwick Seminar (JAWS)
Sara Lamboglia (Warwick) — Tropical Fano Schemes
Wednesday, 21 February, 2018, 4:00 pm, Room B3.02 Probability seminar
Antti Knowles (University of Geneva) — Mesoscopic eigenvalue correlations of random matrices
Thursday, 22 February, 2018, 2:00 pm, Room MS.04 Statistical Mechanics
Tyler Helmuth (University of Bristol) — The Continuous-time lace expansion and its applications
Thursday, 22 February, 2018, 2:00 pm, Room MS.04 Statistical Mechanics
Tuyler Helmuth (Bristol) — Recurrence of the vertex-reinforced jump process in two dimensions
Thursday, 22 February, 2018, 4:00 pm, Room B3.02 Analysis Seminar
Miles Simon (Magdeburg) — Local Ricci flow and limits of non-collapsed regions whose Ricci curvature is bounded from below
Friday, 23 February, 2018, 2:00 pm, Room MS.04 Combinatorics seminar
Richard Lang (Birmingham) — Monochromatic Cycle Partitioning
Friday, 23 February, 2018, 4:00 pm, Room B3.02 Colloquium
David Sauzin (CNRS Pisa) — TBA
Monday, 26 February, 2018, 2:00 pm, Room MS.05 Junior Geometry and Topology (GATEWAY)
Agnese Barbensi (Oxford) — The Reidemeister graphs
Tuesday, 27 February, 2018, 2:00 pm, Room B3.02 Ergodic Theory and Dynamical Systems seminar
Erez Nesharim (York) — The t-adic Littlewood conjecture is false
Wednesday, 28 February, 2018, 2:00 pm, Room B3.03 SIAM Seminar
Felix-Benedikt Liebrich (LMU Munich) — Risk Sharing with Higher Dimensional Security Spaces
Wednesday, 28 February, 2018, 4:00 pm, Room B3.02 Probability seminar
Hugo Duminil-Copin (IHES) — Emergent Planarity in two-dimensional Ising Models with finite-range Interactions
Thursday, 1 March, 2018, 4:00 pm, Room B3.02 Analysis seminar
Romain Petrides (Paris) — Min-Max construction for free boundary minimal disks
Friday, 2 March, 2018, 12:00 pm, Room B3.02 Applied Mathematics
Vadim Biktashev (Exeter) — St Petersburg paradox for quasiperiodically hypermeandering spiral waves
Friday, 2 March, 2018, 4:00 pm, Room B3.02 Colloquium
Paul Milewski (Bath) — TBA
Monday, 5 March, 2018, 3:00 pm, Room B3.03 Number Theory
Ayla Gafni (Rochester) — Extremal primes of non-CM elliptic curves
Wednesday, 7 March, 2018, 4:00 pm, Room B3.02 Probability Seminar
Julian Fischer (IST Austria) — TBC
Friday, 9 March, 2018, 12:00 pm, Room B3.02 Applied Mathematics
Jey Sivaloganathan (Bath) — TBA
Friday, 9 March, 2018, 4:00 pm, Room B3.02 Colloquium
Mohamed Saidi (Exeter)
Wednesday, 14 March, 2018, 4:00 pm, Room B3.02 Probability seminar
Marcin Lis (Cambridge) — TBC
Thursday, 15 March, 2018, 4:00 pm, Room B3.02 Analysis seminar
Niels Martin Moeller (Copenhagen) — Solitons in Mean Curvature Flow
Friday, 16 March, 2018, 12:00 pm, Room B3.02 Applied Mathematics
Geneviève Dusson (Warwick) — Error estimation for eigenvalue problems arising from electronic structure calculation
Friday, 16 March, 2018, 4:00 pm, Room B3.02 Colloquium
Hugo Parlier (Luxembourg)
Monday, 19 March, 2018 — Friday, 23 March, 2018 Symposium
Organisers: Corinna Ulcigrai, Anton Zorich, John Smillie — Teichmüller dynamics
Monday, 9 April, 2018 — Friday, 13 April, 2018 Symposium
Organisers: Mladen Bestvina, Tara Brendle, Chris Leininger — Geometry of Teichmüller space and mapping class groups
Monday, 16 April, 2018 — Friday, 20 April, 2018 Symposium
Organisers: Ruth Charney, Karen Vogtmann — Geometry of outer spaces and outer automorphism groups
Tuesday, 24 April, 2018, 4:00 pm, Room B3.03 Algebraic Geometry
Nathan Ilten — Fujita's Freeness Conjecture for Complexity-One T-Varieties
Wednesday, 25 April, 2018, 4:00 pm, Room B3.02 Probability Seminar
Jan Maas (IST Austria) — TBA
Wednesday, 9 May, 2018, 4:00 pm, Room B3.02 Probability seminar
Marco Furlan (Paris) — TBA
Friday, 1 June, 2018, 4:00 pm, Room B3.02 Colloquium
Neil O'Connell (University College Dublin) — TBA
Friday, 15 June, 2018, 4:00 pm, Room B3.02 Colloquium
Marcelo Viana (IMPA) — TBA
Monday, 18 June, 2018 — Thursday, 21 June, 2018 Non-Symposium
Organisers: Anuj Dawar (Cambridge), Zdenek Dvorak (Charles University) and Dan Kral (Warwick) — Structural sparsity, logic and algorithms
Monday, 2 July, 2018 — Friday, 6 July, 2018 Symposium
Organisers: John Parker, Ser Peow Tan, Brian Bowditch — Representation varieties and geometric structures in low dimensions
Monday, 9 July, 2018 — Friday, 13 July, 2018 Symposium
Organisers: Piotr Przytycki, Michah Sageev, Brian Bowditch — Graphs, surfaces, and cube complexes

Last updated:  16 February 2018, 14:53