Skip to main content Skip to navigation

Our People

--departmental staff list--

Meet WMG's new Executive Chair

Margot James

Margot has had a wide ranging career which has spanned working for the UK Government and as a business woman.

 
WMG managerial and support staff
 

Executive Chair

Ms Margot JamesExecutive Chair
 

A


Dr  Gemma  AdamsPrincipal Engineer Energy Innovation Centre
Mr  Abdul-Rahman  AlkhanatiWeb Developer
Miss  Ehman  AltafApprentice Technician
Mr  Mark  Amor-SeganChief Engineer
Mrs  Hannah  AndersonExecutive Office and Relationship Manager
Dr  Veerendra  AngadiTechnology Transfer Engineer-Digital Manufacturing
Dr  Geanina  ApachiteiProject Engineer
Mr  Benjamin  AyreGraduate Trainee Engineer

B


Dr  Kogila  BalakrishnanDirector of Client and Business Development (East Asia)
Mr  David  BaldwinProject Engineer
Mrs  Casey  BarnesProject Administrator-Mental Health Productivity Pilot
Mr  Garry  BarnesPrecision Engineer
  Jade   BarrettSenior Programme Co-Ordinator
Mr  Hardev  BassanIT Support Analyst
Mr  Kashmir  BassiFacilities Assistant
Mr  Kieran  BatchelorEngineer
Mr  Joseph  BenjaminApprentice Technician
Mr  Martin  BiggsManagement Accountant
Mrs  Caroline  BinchMarketing and Communications Executive
Mrs  Deborah  BloomfieldTechnical Projects Co-ordinator
Mr  Vincent  BodinierApplications Programmer for mHealth
Miss  Abi  BothamHR Team Leader
Mr  Hugh  BoyesPrincipal Engineer
Mr  Paul  BradleyHead of Finance Projects
Mr  Calum  BriggsProject Engineer
Mr  Simon  BroomeInnovation Manager
Dr  Ian  ButterworthTechnology Transfer Engineer
Miss  Pia  ByrneSenior Programme Co-ordinator

C


Dr  Lianfang  CaiProject Engineer
Dr  Matthew  CapenerLead Engineer
Miss  Julie  CarderSenior Administration Officer (HR)
Dr  Tanya  CareyAcademic Administrator
Mr  Rodrigo  Carrasco MongeProject Engineer (Building Responsible and Resilient Supply Chains)
Mrs  Debbie  CarterFinance Manager
Ms  Toni  CarterFinance Assistant
Mr  Sumeer  ChakuuLead Engineer
Mr  Pak Hung  ChanGraduate Trainee Engineer
Mr  Stene  CharmerLead Engineer
Mr  Carl  CheProject Engineer, Digital Supply Chain Marketplace
Mr  Tony  ChemytshTest Facility Engineer (Pilot Line)
Mrs  Michelle  ChilversHead of Finance Projects
Mr  Roshan  ChopraGraduate Management Trainee
Mrs  Kathleen  ChoudharyProject and Administrative Coordinator
Mr  Jason  ClarkeProject Engineer
Mr  Zach  ClarkeMechanical Technician
Mr  Ben  CleaverTechnology Enhanced Learning Projects Manager
Miss  Jane  ColemanChief Operating Officer
Mr  Edward  CollettEngineering Technician
Miss  Amy  CollinsAcademic Quality Officer
Mrs  Nicola  ConstantChief Finance Officer
Dr  Pedro  Contreras AlbornozLead Engineer
Mr  David  CooperPrecision Engineer
Mrs  Nicole  Craddock- ZhangClient Manager, Professional & Executive Programme
Mrs  Renee  CrouchReceptionist and Clerical Assistant IIPSI
Mr  Scott  CrowtherInnovation Manager
Miss  Sophie  CurryAssistant Programme Coordinator
Mr  Will  CurryFacilities Coordinator
Mr  Alex  CzernianinProject Manager

D


Ms  Christine  D'CruzTeaching and Learning Officer
Mr  Jack  DavisEngineer
Mr  Geoff  DayProject Manager
Mrs  Konstantina  DeeAdministrative Officer - Careers & Employability
Mr  Shaun  DixonTest Facility Engineer (Batteries)
Mr  Michael  DonnellyProject Engineer
Mrs  Jenny  DonohueProgramme Coordinator
Miss  Rebecca  DoustResearch and Business Development Officer
Miss  Laura  DowneyTechnology Transfer Engineer (Metal Processing)
Mr  Martin  DowsonPrincipal Engineer

E


Mrs  Sue  EavesHR Assistant
Mrs  Claire  EdwardsSenior Accounts Assistant
Miss  Sallyann  EdwardsAdministrative Co-ordinator, Institute of Digital Healthcare
Mr  Giuseppe  EliaLead Engineer
Miss  Elizabeth  ElliottTeaching & Learnng Officer
Mr  Matthew  ElliottProject Manager
Mr  Ieuan  EllisLead Engineer
Mr  Christopher  EnglandHead of IT Infastructure and Operations
Mr  Onur  ErenInnovation Manager
Mr  Alex  EvansProject Engineer
Mr  Christopher  EvansHead of Technology Enhanced Learning
Mr  Harry  EvansProject Manager

F


Mrs  Julia  FanTeaching & Learning Officer
Mrs  Caroline  FarrenUniversity Senior Health and Safety Advisor
Ms  Catherine  FawcettPostgraduate Recruitment and Marketing Manager
Ms  Alicia  FeledziakBusiness Development Officer
Mr  Jie  FengGraduate Trainee Engineer
  Laura  FinchEvents Coordinator
  Matthew  FinertyHead of Research Services
Miss  Christine  FosterProject Manager
  Janette  FoxSenior PA
Mr  John  FoxMidlands Future Mobility Programme Director
Mr  Simon  FoxHead of Facilities
Mrs  Wendy  FoxProject Manager

G


Miss  Bethany  GalvinFacilities Assistant
Mrs  Olivia  Garcia- HernandezProject Manager
Mr  Phil  GibbonsEngineering Technician
Dr  Sophia  GibbsResearch and Business Development Officer
Mrs  Kate  GilliesProgramme Coordinator Professoinal Programmes
Mr  Mark  Godfrey-VallancePrincipal Engineer
Miss  Katerina  GonosProject Engineer (Polymeric Electrolytes)
Mrs  Catherine  GordonSenior Administrator
Mr  Darren  GrantPrecision Engineer
Mr  Michael  GreenLaboratory Technician
Mr  Edward  GriffinGraduate Trainee Engineer
Dr  Jakobus  GroenewaldLead Engineer
Mr  Richard  GrovesProject Engineer
Miss  Caroline  GuestInnovation Manager
Miss  Begum  GulsoyProject Engineer
Dr  Yufeng  GuoProject Engineer

H


Mr  Paul  HadlumTest Engineer
Mrs  Michelle  HamptonProgramme Coordinator
Mrs  Lisa  HardingHead of Marketing and Communications
Mr  Tom  HartwellMarketing and Communications Executive
Miss  Georgina  HaslopPersonal Assistant
Miss  Bethany  HaynesEngineering Technician
Miss  Philippa  HeiglProject Support Officer
Mr  Marc  HerringDigital and Web Officer
Dr  Stephen  HewittTest Facility Engineer
Mr  Edward  HodierneApprentice Technician
  Kaleigh   HoganPersonal Assistant
Mr  Justin  HollowayLead Engineer
Miss  Rachael  HolmanEvents and Marketing Executive
Dr  Jim  HooperPrincipal Engineer
Mr  Malachy  HughesPrecision Engineer
Mr  Mike  HundalHead of Information Technology Systems

I


Ms  Lucy  InmanTeaching and Learning Officer
Mr  Oliver  IslesApprentice Technician
Mrs  Hasina  IsmailPersonal Assistant

J


Mrs  Dona  JamesFinance Assistant
Dr  Philip  JemmettProject Officer
Miss  Mona  JesriProject Engineer
Mr  Nasar  JockeyPrincipal Engineer
Mr  Paul  JohnsonTechnical Services Manager
Miss  Fran  JordanSenior Accounts Assistant
Mrs  Lee- Rose  JordanProject Manager

K


Miss  Jasveen  Kaur -PIndustrial Visits Co-ordinator
Mr  Gavin  KellyFinance Manager
Miss  Charlotte  KershawProject Manager
Mr  Siddartha  KhastgirPrincipal Engineer
Mr  Elias  KhimasiaApprentice Technician
Mr  Ercihan  KiraciLead Engineer
Mrs  Victoria  KirbyFinance Manager
Mr  Mehmet  KircaProject Engineer - Systems Simulation Modelling and Evaluation
Mr  Sergey  KonstantinovProject Engineer
Mr  Ganesh  Kumar MukilanLead Engineer

L


Dr  Michael  LainLead Engineer
Mrs  Beverley  LampertPersonal Assistant
Ms  Madeleine  LangeveldHead of Administration (Teaching and Learning)
Dr  Paul  LansdellInnovation Manager
Dr  Andrew  LeatherbarrowProject Manager
Mrs  Louise   Ledden-RocksHR Manager
Dr  Graham  LeeLead Engineer
Mr  Steven  LeemoonHealth & Safety Officer
Miss  Jennifer  Lewis SwanPersonal Assistant
Ms  Liubov  LobanovaAcademic Quality Co-ordinator
Mr  Gary  LoughranInnovation Manager
Mr  Christopher  LowersSystems Administrator
Ms  Helen  LuckhurstCDT Administrator
Mr  Ioan  LutasInnovation Manager

M


Dr  Kylash  MakenjiPrincipal Engineer
Mrs  Nazia  MalikSenior Accounts Assistant
Dr  Paul  MarshallHead of Strategic Partnerships
Mrs  Sabrina  MatonSenior Finance Assistant
Dr  Elizabeth  McArdleInnovation Manager
Dr  Andrew  McGordonPrincipal Engineer
Miss  Coral-Rose  McGoughHR Assistant
Mr  Joshua  McIlkennyApprentice Technician
  Kirsty  MeltonHR Assistant
Dr  James  MeredithProject Manager
Mrs  Iva  MerrickHR Assistant
Ms  Rebecca  MeyjesProgramme Co-ordinator
Mr  Luke  MillageWorkshop Manager
Dr  Paul  MilneProject Manager
Mr  Divyesh  MistryApprentice Technician
Mr  Shumi  MitraFinance Manager
Dr  Tony  MoProject Engineer
Ms  Joy  MontgomeryPA to the Chair of the Faculty of Science, Engineering and Medicine
Mr  Andrew  MoorePrincipal Engineer
Mr  Ian  MooreFacilities Assistant
Miss  Katrina  MoorePostgraduate Recruitment Marketing Officer
Mr  Thomas  MooreApprentice Technician
Mrs  Sharon  MurrayTeaching & Learning Officer

N


Dr  Chandrika  NairNetwork Officer
Miss  Hayley  NapierProgramme Administrator-SME
Miss  Vidya  NarayananGraduate Trainee Engineer
Miss  Stacey  NealReceptionist / Clerical Assistant
Mr  Steve  NicholsPrecision Engineer
Mr  Russell  NobleInnovation Manager
  John  NorcliffeProcess Technician
Dr  David  NormanTechnology Transfer Engineer

O


Mr  Josh  OakesSenior HR Assistant
Mrs  Louise  OddyGraduate Scheme Manager
Mrs  Alison  OsborneMarketing Manager
Dr  Elizabeth  OselandProject Engineer

P


  Sanjooram  PaddeaProject Manager
Ms  India  PalmerTeaching and Learning Officer
Mr  John  PalmerProject Engineer
Mrs  Mita  PanchalProject Officer
Mr  Zachary  ParkinsonWorkshop Manager
Mrs  Sue  ParrBusiness Development Director (PEP)
Dr  Daniel  PeavoyInnovation Manager
Ms  Leti  Perez-MartinOverseas Programme Co-ordinator
Mr  Vin  Perry-FrenchProcess Technician
Mrs  Trang  PhungSenior Accounts Assistant
Mr  Sebastian  PinesProcess Technician
  Punesh  PuriManagement Accountant

R


Mr  Shadman  RafidEngineer (Electrical / Mechanical / Manufacturing Systems / Software)
Mrs  Priya  RajuProject Support Officer
Miss  Julie  RawlinsonSenior Programme Coordinator
Mr  Max  RayboneMechanical Technician
Mr  Richard  ReynoldsIT Systems Administrator
Mr  Tony  RidlerProject Manager
Mr  Gareth  RobertsProgramme and Relationship Manager
Mr  John  RobertsFacilities Manager

S


  Venu  SadhupatiSenior Analyst Developer
Mr  Rahiel  SajadFacilities Suppoet Technician
Miss  Kaleigh  SamsPersonal Assistant
Dr  Jonathan  SansomLead Engineer
Mr  Venkateswaran  Santhanakrishnan BalakrishnanProject Engineer
Mr  Richard  SavidgeTechnology Transfer Engineer
Miss  Michaela  ScarleSenior Finance Assistant
Mr  Richard  SeagoFacilities Development and Services Director
Mr  Shubham  SharmaProject Engineer
Dr  Muhammad  SheikhProject Engineer
Mrs  Carla  ShepherdSpoke Manager
Mrs  Pritpal (Pritti)  ShokerPersonal Assistant
Mr  Benjamin  SilvesterEngineer-Electric Machines
Mrs  Helena  SimmondsLead Engineer
Mr  Joshua   SmithEvents and Marketing Executive
Mrs  Lorraine  SmithProgramme Coordinator Professoinal Programmes
Mr  Jason  SnowAssistant Research Degrees Coordinator
Mrs  Oyekemi  SonugaSenior Finance Assistant
Mrs  Karolina  SpytekResearch Degrees Coordinator
Mr  Darren  StewardsonMaterials Technologist
Mrs  Becki  StewartHR Officer
Mr  Gary  StockerTest Engineer
Mr  Ian  StokerFacilities Manager (National Automotive Innovation Centre)
Mrs  Nicola  SummerfieldProgramme Co-ordinator
Mr  Prabdeep  SuranaIT Support Technician
Mrs  Ragvinder  SuranaProgramme Administrator
Mr  Malcolm  SwainProject Engineer
Dr  Mark  SwiftHead of SME Programmes
Mr  Matthew  SwiftTechnology Officer (HVM Catapult)
Mr  Adam  SzypulaGraduate Trainee Engineer

T


  Fatuma  TajHR Assistant
Mr  Fengzai  TangTest Facility Engineer
Mr  Julio  Tapia ReyesKTP Associate - Mechanical Engineer
Mr  Gareth  TaylorProfessional and Executive Programmes Manager
Mr  Arun  ThanikachalamProject Engineer
Dr  Judith  TimmsProject Manager
Mrs  Katie  TindallHR Officer
Mr  Rohin  TitmarshProject Engineer
Mr  Michael  TonksSoftware Engineer
Mr  Andrew  TonnerClient & Business Development Manager
Mr  Yashraj  TripathyPrincipal Engineer-Battery Safety

U


Mr  Asad   UllahTechnology Transfer Engineer
Miss  Puja  UnadkatGraduate Trainee Engineer
Mrs  Julie  UnderhillFinance Assistant

W


Miss  Louise  WakemanAdministrative Assistant
Dr  John  WalePrincipal Engineer
Miss  Jessica  WalkerProgramme Coordinator
Mr  Phil  WallProgramme Manager
Mrs  Jo  WallingtonProject Officer
Ms  Sue  WalshFinance Assistant
Mr  Adam  WaltonLead Engineer
Mr  Joseph  WardApprentice Technician
Mr  Mohammed  WaseemProject Engineer - Automation
Miss  Rachel  WeareLead Engineer - Structural Composite Manufacturing
Ms  Claire  WheatleyResearch & Business Development Co-ordinator
Mr  Philip  WhiffinProgramme and Project Manager
Ms  Katharine  WiddowsProject Administrator
Mrs  Nicola  WilkinsonResearch Project Administrator
Mr  David  WilliamsHead of Programme Delivery
Mrs  Sarah  WilsonResearch Manager
Mr  Darren  WoonTechnical Services Manager
Mr  Martin  WorrallTest Facility Engineer
Mr  Malcolm  WyattClient and Business Development Manager

Y


Dr  Shanshan  YangE-Learning Developer (IDH)

Z


Mr  Hazim  ZainudinProject Engineer - CAV Test Engineer
Dr  Jiayi  ZhangSoftware Developer
Ms  Teng  ZhangHead of Financial Operations
 

--meet our people--

--You might also be interested in--