Skip to main content Skip to navigation

Administrative, Technical, Clerical & Secretarial Staff

NameRole
Kimberley Adams (Miss)Academic Processes Officer
Saif Aldin Alshalmani (Mr)Civil Engineering Technician
Frances Anderson (Mrs)Clerical Assistant
Fahim Atify (Mr)Senior Civil Engineering Technician
Dally Bains (Ms)Administrative Assistant
Darren Barker (Mr)Precision Engineer
Clare Batchelor (Miss)Admin
Ian Bayliss (Mr)Research Technician
Dean Boni (Mr)Projects & Admin Assistant (Engineering Finance Office)
Iain Brown (Mr)Carpentry Technician
Vicki Burge (Ms)Undergraduate Admissions Secretary
Jacob Burgess (Mr)Electronics/Electrical Technician
James Catherwood (Mr)Workshop Technician
Stephanie Connah
Francis Courtney (Mr)Sensors Research Technician
Martyn Darby (Mr)Assistant Technical Services Manager
Gavin Downs (Mr)Electronics Engineer
Robert Edwards (Mr)Precision Engineer
Katie Fisk (Mrs)Finance Assistant
Julie Freemantle (Ms)Academic and Student Services Manager
Neil Gillespie (Mr)Senior Civil Engineering Technician
Emma Godfrey (Dr)Taught Programmes Assistant
Andrew Graham (Mr)Semiconductor Epitaxy & Power Device Technician
Stephen Griffin (Mr)Electronics/Electrical Technician
Ian Griffith (Mr)Electronics Technician
Rachel Grimes (Mrs)Executive Officer
Paul Hackett (Mr)Precision Engineer
Luke Hall (Mr)Placement and Internship Officer
Amy Hamson (Mrs)Senior Administrative Officer
Lyn Harris (Mrs)Taught Programmes Assistant
Kerrie Hatton (Ms)Postgraduate Coordinator
Paul Hedley (Mr)Assistant Technical Services Manager
Mark Hewson (Mr)IT Teaching Support Officer
James Hudson (Mr)IT Support Analyst
Victoria Jelicic (Ms)Programme Manager - Humanitarian Engineering
Steve Jones (Mr)Civil Engineering Technician
Charles Joyce (Mr)Mechanical Research Technician
Olivia Joyce (Miss)Administrative Assistant
Rumaanah Kapadia (Ms)
Peter Lever (Mr)Web and IT Project Manager
Sarah Lewis (Mrs)Research Officer
Claire Mackrill (Mrs)
Corinne Maltby (Ms)Semiconductor Process Technician
Leanne McCourt (Ms)Office Manager (ESO)
Mike McFarthing (Mr)Finance Manager
Ben McQuillan (Mr)Precision Engineer
Jonathan Meadows (Mr)Senior Electrical Electronics Technician
Zhuqing Meng (Mrs)Project Administrator
Penny Mills (Ms)Taught Programmes Assistant
Martin Millson (Mr)Design Manager
Kyle Morris (Mr)Apprentice Chemical Engineering Technician
Naomi Mottram (Mrs)Energy GRP Administrator
Tracey Moyle (Miss)Office Manager (Finance)
Marion Nicholson (Mrs)Postgraduate Administrative Assistant
Faye Padfield (Mrs)Energy GRP Administrator
Rose Patten (Mrs)Administrative Assistant
Jose Perez De La Cruz (Mr)Project Officer
John Pillier (Mr)Chemical Engineering Facilities Technician
Bailey Protheroe (Mr)Apprentice Precision Engineer
Shannon Ramsay (Miss)Apprentice Design Draughtsperson
Marco Reichwein (Mr)Precision Engineer
Ashley Richley (Mr)IT Systems Administrator
Ian Rose (Mr)Health & Safety Officer
Adrian Seymour (Mr)Buildings & Facilities Manager
Amy Smith (Mrs)Student Office Administrator
James Smith (Mr)Engineering store supervisor
Jane Stephenson (Mrs)
Chris Stokes (Dr)Research Development Manager
Kathryn Thompson (Mrs)Student Recruitment Officer
Harry Ukleja (Mr)IT Assistant
Iain White (Mr)Workshop Technician
Caroline Whitehouse (Mrs)Administrative Officer
Joel Whittle (Mr)Fluid Power Technician
Rachael Woods (Mrs)Finance Assistant

 

Academic and Research Staff