Skip to main content

Programme: Research Conference

Computation meets Experiment

[Each experimental talk 25mins+5mins questions, each theory/computational talk 20mins+5mins questions]
All lectures take place in the Physics Lecture Theatre (PLT) in the Physics Department (48 on campus map)

Saturday 13 July

13.00 Registration - Physics Concourse, Physics Department (48 on campus map)

13.45 Conference starts - Physics Lecture Theatre (PLT) Welcome (Julie Staunton, University of Warwick)

 

Session 1

14.00 Nicholas Plumb(Swiss Light Source) The one-two punch of angle-resolved photoemission and resonant inelastic
x-ray scattering: Examples from complex oxides

14.30 Matti Lindroos (Tampere University of Technology) Computational ARPES, beyond spectral functions

14.55 Friedel Reinert (University of Wuerzburg) Kondo and Correlation in Angle Resolved Photoemission Spectroscopy

15.25 Jurgen Braun (LMU Munich) Spectroscopical properties of topological insulators: dichroism, final-state effects and Rashba physics

15.50 -16.10 Discussion

Coffee (Physics Concourse)

Session 2

16.30 Heiko Wende (Universität Duisburg-Essen) Magnetic coupling in molecular spin hybrid systems: experiment and theory

17.00 Samir Lounis (Forschungszentrum Juelich) Theory of dynamical magnetic excitations in itinerant nanomagnets

17.25 Gleb Parakhonskiy (ESRF) Search for structure of 3d-metals melts under high pressure with XANES

17.55 John Rehr (University of Washington) Extensions of the Real-space Green's Function Approach for Calculations of X-ray Absorption and Inelastic Scattering

18.20 -18.40 Discussion

(Poster boards available)

19.30 Dinner (Rootes Restaurant, building 54)


Sunday 14 July

8.45 start

Session 3

8.50 Elizabeth Blackburn (University of Birmingham) Interpreting signatures of CDW order in the normal state of underdoped
cuprates

9.20 Martin Gradhand (University of Bristol) Kerr rotation and Hall effects in unconventional superconductors

9.45 Stephen Dugdale (University of Bristol) Allying theory to positron annihilation experiments

10.15 Durga Paudyal (Ames Lab.) Rare earth based materials: play ground for theory, computation and experiment

10.40-11.00 Discussion

Coffee (Physics Concourse)


Session 4

11.20 Geetha Balakrishnan (University of Warwick) Synthesis and study of Topological Insulators: bulk crystalline and nanomaterials

11.50 Arthur Ernst (MPI Halle) First-principles design of complex oxides

12.15 Jon Duffy (University of Warwick) What can we learn from magnetic Compton scattering?

12.45-13.00 Discussion


13.00 Lunch (Rootes Restaurant, building 54)


13.30-15.00 Posters (including poster shouts?) Physics Concourse


Session 5

15.00 Jan Honolka (ASCR Prague) X-ray absorption spectroscopy of magnetic atoms coupled to topological insulators

15.30 Peter Krueger (Chiba University) Polarization and spin dependent resonant photoemission: what can we learn?

15.55-16.10 Discussion

Coffee (Physics Concourse)

16.30 Saskia Fischer (Humboldt University Berlin) Combined structural, electronic and transport investigations of thickness-dependent properties from undoped topological insulator Bi2Se3 microflakes

17.00 Hubert Ebert (LMU Munich) Ab-initio calculation of the Gilbert damping parameter for transition metal alloys by means of a linear response theory

17.25 Hisazumi Akai (University of Tokyo) A new formalism for Keldysh Green's functions in the KKR method

17.50 Jan Zemen (University of Nottingham) Tunneling Anisotropic Magnetoresistance (TAMR) in tunnel junctions with ferromagnetic and antiferromagnetic electrodes

18.15-18.30 Discussion

19.30 Conference Dinner (Chancellors Suite, Rootes Building, 54)

 

Monday 15 July

8.45 start

Session 6

8.50 Khalil Zakeri (MPI Halle) Magnetic excitations in ultrathin ferromagnetic films: The role of spin-orbit coupling

9.20 Laszlo Szunyogh (Budapest University of Technology and Economics) Using the Relativistic Disordered Local Moment scheme for itinerant magnetism at finite temperatures

9.45 Wulf Wulfhekel (KIT) Dynamic magnetic excitations in atoms and clusters - from femto seconds to minutes

10.15 Ilja Turek (ASCR Brno) Tunnelling anisotropic magnetoresistance in epitaxial junctions from ab initio and semi-empirical theory

10.40-11.00 Discussion

Coffee (Physics Concourse)

11.20 Phivos Mavropoulos (Forschungszentrum Juelich) Anisotropy of spin relaxation in metals and metallic films

11.45 Chris Marrows (University of Leeds) Spin-polarisation and skyrmions in Co-doped FeSi epilayers

12.15 -12.30 Discussion


12.30 Lunch (Physics Concourse)


Session 7

13.30 Rudi Zeller (Forschungszentrum Juelich) KKR Green-function techniques for electronic structure calculations at the nanoscale

13.55 Christian Heiliger (University Giessen) Spin-dependent transport in tunnel junctions with magnetic alloys: Importance of vertex corrections

14.20 Markus Daene (LLNL) Self-Interaction Free and Analytic Treatment of the Coulomb Energy in Kohn-Sham Density Functional Theory

14.45-15.30 Discussion and closing remarks

15.30-16.00 Coffee (Physics Concourse)

16.00-17.00 Widening participation closed session